Aktuality

  • Genomia – genetické testování dobrmanů

    GENOMIA – GENETICKÁ LABORATOŘ provádí testy geneticky podmíněných chorob – níže v článku se dozvíte víc – pro mnohé chovatele a majitele dobrmanů je nové, že testují i DCM- DCM 1, DCM 2. DCM 3 DCM 4 geny (pro členy klubu jsou v Genomii slevy)

    Genetické testování u dobrmanů

    Abychom mohli zajistit zdravou budoucnost našeho plemene, je třeba věnovat pozornost nejen exteriéru a povaze, ale také genetickému zdraví. Díky moderním laboratorním metodám se genetické testování v posledních letech stává nedílnou součástí zodpovědného chovu psů. Pomáhá nejen v prevenci nemocí, ale i při plánování chovu – například ve výběru vhodného partnera či ve snaze zabránit výskytu rizikových kombinací.

    Mnoho dědičných onemocnění u psů, včetně těch, která se vyskytují u dobrmanů, se přenáší autosomálně recesivně. To znamená, že pes může být zcela zdravý a bez viditelných příznaků, přesto v sobě nese vadnou alelu a je tzv. přenašeč. Pokud se takový přenašeč spojí s jiným přenašečem, může se u části potomků nemoc projevit naplno. Právě proto je důležité znát genotyp svého psa – jen tak můžeme odpovědně plánovat spojení a zabránit narození postižených štěňat.

    Dědičná onemocnění nejčastěji ohrožující dobrmany

    Dilatační kardiomyopatie (DCM) je jedním z nejzávažnějších a nejčastějších (odhad prevalence je 58,2 %) onemocnění, které se u dobrmanů vyskytuje. Jedná se o onemocnění srdečního svalu, které provází příznaky, jako srdeční arytmie či dysfunkce myokardu a může vést k náhlému selhání srdce. Existuje vícero genetických variant, např. DCM1 a DCM2 byly objeveny u americké populace dobrmanů, zatímco DCM3 a DCM4 či jejich kombinace se vyskytují u evropských linií. Dědičnost těchto variant je charakteristická neúplnou penetrancí. U jedinců, kteří jsou testováni jako geneticky postižení, se mohou objevit závažné symptomy, ale nemusí to být pravidlem — někteří jedinci jsou postižení mírně, jiní dokonce vůbec. Genetický test napomůže odhalení jedinců, u kterých existuje riziko projevu onemocnění. Přestože genetické testy nedokáží pokrýt všechny formy DCM a nepomohou odhalit míru symptomů onemocnění, jsou cenným nástrojem pro identifikaci rizikových jedinců.

    Von Willebrandova choroba typu I (vWD) je poruchou srážlivosti krve. Je způsobena nedostatkem plazmatického von Willebrandova faktoru (vWF), glykoproteinu, který hraje důležitou roli ve srážení krve. Nemoc může způsobit nadměrné krvácení kůže a sliznic při zranění nebo operaci, hojení ran bývá komplikované. Mutace je děděna autosomálně recesivním způsobem.

    Degenerativní myelopatie (DM) je progresivním neurodegenerativním onemocněním, které se objevuje u široké škály psích plemen. Onemocnění se zpravidla začíná projevovat okolo osmého roku života a je charakterizované postupným slábnutím pánevních končetin, problémy s koordinací a chůzí a následnou atrofií svalstva, ataxií, inkontinencí až úplným ochrnutím zadních končetin. Dědičnost mutace je autosomálně recesivní.

    Relativní novinkou v testování je hluchota specifická pro dobrmany. Může být buď jednostranná nebo oboustranná, přičemž jsou způsobeny různými mutacemi v odlišných genech. Obě varianty hluchoty jsou ovšem spojeny s dysfunkcí vestibulárního systému, jako je vychýlení hlavy nebo nepřirozený záklon hlavy, ataxie či rotace při pohybu. V obou případech je mutace děděna autosomálně recesivním způsobem.

    Testování barev srstiKromě zdravotních rizik lze geneticky testovat také zbarvení srsti. Dobrmani se mohou narodit v několika barevných variantách – nejčastěji černé a hnědé, případně s ředěním barvy (modrá, isabella). Testováním takzvaných barevných lokusů B a D lze zjistit, zda je pes nositelem recesivních barev, které se nemusí projevit navenek, ale mohou se objevit u potomků. Tyto informace jsou důležité například při plánování spojení, pokud chceme zachovat nebo naopak eliminovat určité barevné znaky.

    Lokus B určuje přítomnost černého nebo hnědého pigmentu — eumelaninu. Zatímco alela B je dominantní a podmiňuje černou barvu srsti, alela b je recesivní a způsobuje hnědou barvu. Jedinci s genotypem BB a Bb budou tedy černí, jedinci s genotypem bb budou naopak hnědí.

    Lokus D určuje ředění barvy. Dominantní alela D značí normální pigmentaci (genotyp DD a Dd), recesivní alela d (genotyp dd) způsobuje ředění barvy z černé na modrou nebo z hnědé na isabellovou.

    Genetický profil

    Samostatnou kategorií genetických testů je tzv. DNA profil. Testování genetického profilu slouží k jednoznačné identifikaci psa na základě jeho DNA. Je to obdoba lidského otisku prstu – každé zvíře má unikátní genetický kód. Výsledky testu se využívají zejména pro ověření původu (parentitu), při krytí, registraci štěňat i při mezinárodním uznávání vrhů. U většiny chovatelských klubů je tento profil doporučován nebo dokonce povinný pro chovné jedince. Test se provádí jednorázově a zůstává platný po celý život psa.

    Důležitost testování a doporučení pro chovatele

    Genetické testování není jen módní trend, ale zásadní nástroj pro prevenci dědičných chorob a udržitelný chov. Testování není o diskvalifikaci jedinců – právě naopak. Díky znalosti genetiky můžeme spojovat psy tak, aby se vadná alela neprojevila, a přitom jsme nepřišli o cenné geny z hlediska povahy, exteriéru či pracovních vloh.

    Ideální volbou pro chovatele dobrmanů je výhodný balíček genetických testů, zahrnujících vyšetření na vWD, DM, DCM, hluchotu i barevné lokusy, který nabízí laboratoř Genomia. Ganomia navíc poskytuje klubové nebo výstavní slevy a připravuje speciální akce na vyšetření pro různá plemena.

    Průběh vyšetření

    Objednání vyšetření je možné na webových stránkách laboratoře Genomia. Po vyplnění žádanky vám Genomia odešle odběrovou sadu. Samotný odběr provede osoba oprávněná k identifikaci psa podle čipového čísla (veterinář nebo odpovědný pracovník laboratoře Genomia na některé z kynologických akcích). Odběr není nijak bolestivý, provádí se stěrem sliznice vnitřní strany tváře. Důležité je poté správné uložení vzorku do prodyšné papírové obálky, která je následně doručena poštou do laboratoře. Po zpracování vzorku a platbě obdrží zákazník e-mailem výsledkovou zprávu ve formátu pdf.

    Genomia – genetic lab

    https://www.genomia.cz/cz/breed/dobermann

  • Výsledky MS IDC 2025
  • MČR ve výkonu dobrmanů 2025

    Mistrovství České republiky ve výkonu dobrmanů se bude konat ve dnech 30 – 31.8.2025. Propozice a pozvánka – ke stažení zde

  • Dobrman show 2025 dne 6. 9. 2025

    MSDK vás srdečně zve na DOBRMAN SHOW 2025, která se bude konat 6.9. 2025 v Kroměříži (KK Hvězda Kotojedy)

    Rozhodčí pro exteriér i výkon: Robert Fagoš

    Figurant: Ladislav Korený

    PROPOZICE a PŘIHLÁŠKA ke stažení ZDE

  • ZTP Čejtice 16.8.2025

    Dne 16.8.2025 se bude konat ZTP v Čejticích. Rozhodčí – Dr. Wolgang Henke, figurant – Luděk Šilhavý.

    Kontakt a přihlášky: lsilhavy@seznam.cz; mob. 777 260 666

  • IDC World Work Championship 2025 Seznam účastníků

    Za MSDK nastoupí a budou reprezentovat Eva Rampichová se psem Zig Zag Alary Aslar a Daniela Cahová se psem E.T. Alary Aslar

    Moc držíme pěsti, ať se daří!

  • Bonitace MSDK dne 8.5.2025 – VÝSLEDKY

    Omar Antis                                    VD1B

    Maja Madeilen z Helfštýna            V1B

    Lana Leontýna z Helfštýna            V1B

    Fortuna Lucky Dea Asarah            VD1B

    Nessie Nella z Helfštýna                V1A

    Jodie European K9 train.base        VD1A

    Imagine Ibiza Alary Aslar                VD1A

  • IDC WM 2025 Chorvatsko

    https://www.idc-dobermann.com/en/news-en

    Podmínky výběru reprezentantů MSDK na Mistrovství Světa dobrmanů najdete ZDE

    Veškeré podklady k zařazení do postupového žebříčku je třeba dodat nejpozději do 25.3.2025 na email: d.cahova@seznam.cz.

  • Klubová výstava MSDK 2025

    MSDK vás srdečně zve na KLUBOVOU VÝSTAVU MSDK, která se bude konat 8.5.2025 v Kroměříži (KK Hvězda Kotojedy) , rozhodčí pan Karel Frank

    Propozice a přihláška ke stažení ZDE

  • Členská schůze 2025

    Členská schůze se uskuteční dne 8.3.2025 v Kroměříži. Těšíme se na vaší účast.

  • Členské příspěvky na rok 2025

    Termín pro zaplacení členských příspěvků na rok 2025 je nejpozději do 31.12.2024. Částku 600,- Kč zasílejte na účet  MSDK: 196160865/0300, do poznámky uvádějte jméno a příspěvky 2024.

  • Reprezentace Moravskoslezského dobrman klubu na Mistrovství světa v Maďarsku 2024

  • 19.3.2024 Bonitace MSDK

    Dne 1.6.2024 po klubové výstavě MSDK bude bonitace MSDK!

    Vyplněnou přihlášku s kopiemi potřebných dokladů + potvrzení o zaplacení bonitačního poplatku zasílejte na adresu ÚPCH do 20.5.2024!!!

  • 26. 2. 2024 IDC World Championship 2024 

    Kdy: 3 – 5. květen 2024
    Kde: Kincsem Lovaspark – Tápiószentmárton, Maďarsko

    Startovné: 120 euro
    Podmínky výběru reprezentantů MSDK na Mistrovství Světa dobrmanů najdete zde: IDC MSDK
    Uzávěrka pro zaslání veškerých podkladů k MS: 21.3.2024

    Více informaci na FB: IDC 2024

  • 12.1.2024 Informační zpravodaj 2024

    Členská schůze MSDK se bude konat 16.3.2024 od 10.00 hod v kynologickém areálu Hvězda Kroměříž.

  • 1. 1. 2024 Všechno nejlepší v novém roce 2024 !!!